Εφαρμογή Αποτελεσματικής Ηγεσίας ως μέτρο βελτίωσης της Αποδοτικότητας

Ημερομηνίες Εφαρμογής: Παρασκευή, 26/04/2024

Διάρκεια: 7 ώρες

Ώρες Εφαρμογής: 08:30 - 16:30

Χώρος Εφαρμογής: KES College, Λευκωσία                  Γλώσσα διδασκαλίας: Ελληνικά

Πληρωτέο ποσό για επιχειρήσεις που δικαιούνται επιχορήγηση από την ΑνΑΔ: €140

Κόστος χωρίς την επιχορήγηση της ΑνΑΔ: €280                       Επιχορήγηση ΑνΑΔ: €140

Ο ελάχιστος αριθμός θέσεων είναι 6.

Ο σκοπός του προγράμματος είναι να προσφέρει στους συμμετέχοντες το υπόβαθρο για να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν στην πράξη αρχές και έννοιες της εφαρμογή αποτελεσματικής Ηγεσίας ως μέτρο βελτίωσης της αποδοτικότητας με τις σωστές εφαρμοσμένες πρακτικές της Ηγεσίας μέσα στον οργανισμό. Η ανάγκη επιμόρφωσης είναι πολύ σημαντική λόγω των συνεχομένων αλλαγών που παρατηρούνται στους οργανισμούς τις οποίες καλούνται να ακολουθήσουν για να είναι ανταγωνιστικοί. Κύριος άξονας και πιο σημαντικός για την βελτίωση της αποδοτικότητας των οργανισμών ο κόσμος του. Ως συνέπεια του πιο πάνω η Ηγεσία σε κάθε οργανισμό πρέπει να βελτιώνεται και να αναπροσαρμόζει αποτελεσματικές πρακτικές για παρακίνηση και δέσμευση του κόσμου τους για την υλοποίηση των στόχων του.

Ανώτερα στελέχη επιχειρήσεων, Διευθυντές τμημάτων και άτομα που λαμβάνουν μέρος στη λήψη αποφάσεων του οργανισμού τους.

Σε επίπεδο γνώσεων

1. Να ορίζουν τα χαρακτηριστικά της Ηγεσίας
  2. Να περιγράφουν τα διαφορετικά στυλ Ηγεσίας.
  3. Να αναφέρουν τις πιο κατάλληλες εφαρμοσμένες πρακτικές στον Οργανισμό τους.
  4. Να επεξηγούν τις διάφορες παραμέτρους Ηγεσίας που χρειάζονται για την αύξηση της αποδοτικότητας στον οργανισμό.
  5. Να κατονομάζουν τις πτυχές της συναισθηματικής νοημοσύνης και ενσυναίσθησης για εφαρμογή στον οργανισμό τους.

Σε επίπεδο δεξιοτήτων

1. Να χρησιμοποιούν τις πρακτικές αποτελεσματικής Ηγεσίας εντός του οργανισμού για την αύξηση της αποδοτικότητας του.
  2. Να αναγνωρίζουν τις νέες τάσεις στα θέματα Ηγεσίας
  3. Να σχεδιάζουν τα επόμενα βήματα που θα πρέπει να ακολουθήσει ο οργανισμός τους για να υλοποιηθούν οι στόχοι που θα οριστούν ως συνέπεια της πρακτικής αποτελεσματικής Ηγεσίας στον οργανισμό.

Σε επίπεδο στάσεων

1. Να παρακινούν τους εργαζόμενους τους για την μέγιστη αποδοτικότητα στον οργανισμό.
  2. Να αντιμετωπίζουν με συστηματικό τρόπο τις προκλήσεις που αντιμετωπίζει ο οργανισμός τους μέσω της εφαρμοσμένης πρακτικής της αποτελεσματικής Ηγεσίας.
  3. Να αποδέχονται τις διάφορες μεθοδολογίες για την εξάσκηση αποτελεσματικής Ηγεσίας στον οργανισμό τους βάση του οράματος και κουλτούρας του οργανισμού τους.
  4. Να εκτιμούν την αξία εφαρμογής των διαφόρων πρακτικών αποτελεσματικής Ηγεσίας στον Οργανισμό.

Εκπαιδεύτρια:

Η κα. Παναγιώτα Ιωαννίδου είναι κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου MBA από το Πανεπιστήμιο Κύπρου και Πτυχίου στη Χρηματοοικονομική και Διοικητική Λογιστική και Οικονομική Διαχείριση από το University of Essex UK. Είναι μέλος του Συνδέσμου Εσωτερικών Ελεγκτών Κύπρου. Επίσης, είναι επίσης υποψήφια Διδάκτωρ σε θέματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Ηγεσίας καθώς και πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια της ΑΝΑΔ.

Εργάστηκε επιτυχώς στο χώρο της Διοίκησης Επιχειρήσεων για πολλά χρόνια στη θέση CFO σε πολυεθνική εταιρεία αλλά και ως ελεγκτής σε μεγάλο Ελεγκτικό Οίκο. Έχει συμμετάσχει σε πληθώρα συνεδρίων σχετικά με το αντικείμενο της. Επιπρόσθετα, έχει παρακολουθήσει εκπαιδεύσεις σε θέματα τεχνητής νοημοσύνης για τον τομέα της εκπαίδευσης μέσω των Επιχορηγημένων Προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εργάζεται σαν Λέκτορας σε ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπου διδάσκει θέματα της ειδίκευσής της από το 2021.

Πληροφορίες και Εγγραφές:

www.training.kes.ac.cy     Τηλ: 22875363   Φαξ: 22756562      Email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Λογότυπο ΑνΑΔ για έγκριση Προδιαγραφών gr SYNHTHI col 2