Εισαγωγή στην Στρατηγική Διοίκηση των Επιχειρήσεων

Διάρκεια: 7 ώρες

Χώρος Εφαρμογής: KES College, Λευκωσία           Γλώσσα Διδασκαλίας: Ελληνικά

Πληρωτέο Ποσό για επιχειρήσεις που δικαιούνται Επιχορήγηση από  την ΑνΑΔ: €140

Κόστος πριν την επιχορήγηση: €280                                            Επιχορήγηση ΑνΑΔ: €140

Ελάχιστος αριθμός θέσεων: 6

Σύντομη Περιγραφή:

Σκοπός του προγράμματος κατάρτισης είναι οι επιχειρήσεις να κατανοήσουν τόσο τη σημασία της ύπαρξης της στρατηγικής σε μια επιχείρηση όσο και τη σημασία της αξιολόγησης της υπάρχουσας στρατηγικής. Να διαπιστώσουν μέσα από παραδείγματα και τις μελέτες περίπτωσης ότι η αξιολόγηση της υπάρχουσας στρατηγικής θα τους οδηγήσει στη διαμόρφωση της νέας στρατηγικής, ενώ ταυτόχρονα θα κάνει ευδιάκριτα τα δυνατά και τα αδύναμα σημεία της επιχείρησης αλλά και τον βαθμό επίτευξης των στρατηγικών στόχων της προηγούμενης στρατηγικής.

Ανώτερα στελέχη επιχειρήσεων, Διευθυντές τμημάτων και άτομα που λαμβάνουν μέρος στη λήψη αποφάσεων του οργανισμού τους.

Μέθοδος Κατάρτισης: Η υλοποίηση του προγράμματος θα γίνει με κατά πρόσωπο εκπαίδευση.

Σε επίπεδο γνώσεων

1. Να ορίζουν την έννοια της Στρατηγικής των Επιχειρήσεων
  2. Να αναγνωρίζουν τη σημασία της Στρατηγικής στις Επιχειρήσεις
  3. Να προσδιορίζουν το περιεχόμενο της Στρατηγικής Σκέψης
  4. Να εξηγούν τις φάσεις της διαδικασίας της Στρατηγικής στις Επιχειρήσεις
  5. Να ονομάζουν τα επιμέρους στοιχεία της Ανάλυσης Εξωτερικού Περιβάλλοντος

Σε επίπεδο δεξιοτήτων

1. Να παρουσιάζουν τη διαδικασία της διαμόρφωσης της Στρατηγικής στις Επιχειρήσεις
  2. Να χρησιμοποιούν τον συλλογισμό και τις ερωτήσεις που προκύπτουν για την εφαρμογή της Στρατηγικής Σκέψης
  3. Να εφαρμόζουν τα αποτελέσματα της Ανάλυσης του Εξωτερικού Περιβάλλοντος
  4. Να εφαρμόζουν τα αποτελέσματα της Ανάλυσης του Εσωτερικού Περιβάλλοντος

Σε επίπεδο στάσεων

1. Να χειρίζονται την Αξιολόγηση της Στρατηγικής του Οργανισμού με στόχο την ανάδειξη δυνατών και αδύνατων σημείων της επιχείρησης
  2. Να δικαιολογούν την ανάγκη σχεδιασμού νέας Στρατηγικής για τον οργανισμό

Εκπαιδεύτρια:

Η κα. Παναγιώτα Ιωαννίδου είναι κάτοχος Μεταπτυχιακού τίτλου MBA από το Πανεπιστήμιο Κύπρου και Πτυχίου στη Χρηματοοικονομική και Διοικητική Λογιστική και Οικονομική Διαχείριση από το University of Essex UK. Είναι μέλος του Συνδέσμου Εσωτερικών Ελεγκτών Κύπρου. Επίσης, είναι επίσης υποψήφια Διδάκτωρ σε θέματα Διοίκησης Επιχειρήσεων και Ηγεσίας καθώς και πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια της ΑΝΑΔ.

Εργάστηκε επιτυχώς στο χώρο της Διοίκησης Επιχειρήσεων για πολλά χρόνια στη θέση CFO σε πολυεθνική εταιρεία αλλά και ως ελεγκτής σε μεγάλο Ελεγκτικό Οίκο. Έχει συμμετάσχει σε πληθώρα συνεδρίων σχετικά με το αντικείμενο της. Επιπρόσθετα, έχει παρακολουθήσει εκπαιδεύσεις σε θέματα τεχνητής νοημοσύνης για τον τομέα της εκπαίδευσης μέσω των Επιχορηγημένων Προγραμμάτων της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Εργάζεται σαν Λέκτορας σε ανώτερα εκπαιδευτικά ιδρύματα όπου διδάσκει θέματα της ειδίκευσής της από το 2021.

Πληροφορίες και Εγγραφές:

Kέντρο Επαγγελματικής Κατάρτισης του KES College

www.training.kes.ac.cy    Τηλ: 22875363    Φαξ: 22756562     Email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Με τη λήξη του προγράμματος θα απονεμηθεί από το ΚΕΚ KES College Πιστοποιητικό Κατάρτισης σε όσους συμμετέχοντες ολοκληρώσουν με επιτυχία το πρόγραμμα.

Το ΚΕΚ KES College έχει εγκριθεί από την ΑνΑΔ και ως Κέντρο Αξιολόγησης Επαγγελματικών προσόντων (ΚΑΕΠ) στους τομείς Τουριστική Βιομηχανία και Παροχή Επαγγελματικής Κατάρτισης.

Λογότυπο ΑνΑΔ για έγκριση Προδιαγραφών gr SYNHTHI col 2