Ημερομηνίες Εφαρμογής: 10 & 17/04/2024

Διάρκεια: 14 ώρες

Ημέρες και ώρες εφαρμογής: 08:30 - 16:30

Χώρος εφαρμογής (ΔΕΚ):   KES College, Λευκωσία.             Γλώσσα διδασκαλίας: Ελληνικά

Πληρωτέο ποσό για επιχειρήσεις που δικαιούνται επιχορήγηση από την ΑνΑΔ: €160

Κόστος χωρίς την επιχορήγηση της ΑνΑΔ: €440                                  Επιχορήγηση ΑνΑΔ: €280

Ο ελάχιστος αριθμός θέσεων είναι 6.

Σύντομη Περιγραφή:

Ο σκοπός του προγράμματος κατάρτισης είναι να βοηθήσει τα μεσαία και ανώτερα διευθυντικά στελέχη καθώς και υπεύθυνους τμημάτων να ενημερωθούν κατάλληλα για τις πρακτικές εφαρμογές του Γενικού Κανονισμού Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων, για να μπορέσουν να αντιληφθούν τα θετικά οφέλη που θα έχει στον εργασιακό χώρο και να προβούν σε αλλαγές έτσι ώστε να εναρμονίσουν τις πρακτικές των επιχειρήσεων τους σύμφωνα με τον νέο Ευρωπαϊκό Κανονισμό για την προστασία Προσωπικών Δεδομένων (GDPR).

Το πρόγραμμα απευθύνεται στα μεσαία και ανώτερα διευθυντικά στελέχη που ασχολούνται με τη συλλογή, επεξεργασία, μετάδοση, χρήση και αποθήκευση προσωπικών δεδομένων. Επίσης σε Διευθυντές Εταιρειών, Γενικούς Διευθυντές, Οικονομικούς Διευθυντές, Διευθυντές & Υπεύθυνους Πληροφορικής (ΙΤ), Υπεύθυνους Προσωπικού, Μάρκετινγκ, Εσωτερικού Ελέγχου, Νομικούς Συμβούλους, Υπεύθυνους Προστασίας Δεδομένων, Εξυπηρέτησης Πελατών, Πωλήσεων και σε άτομα που εργάζονται σε τμήμα που διαχειρίζεται προσωπικά δεδομένα.

(σε επίπεδο Γνώσεων)

1. Να αντιλαμβάνονται τις βασικές πρόνοιες του Κανονισμού Προσωπικών Δεδομένων
  2. Να εντοπίζουν πως οι πρόνοιες του Κανονισμού επηρεάζουν την επιχείρηση τους
  3. Να είναι σε θέση να απαριθμούν τις υποχρεώσεις των επιχειρήσεων σύμφωνα με τον Κανονισμό

(σε επίπεδο Δεξιοτήτων)

1. Να επιλέγουν τον κατάλληλο τρόπο εφαρμογής του Κανονισμού
  2. Να επιτυγχάνεται πνεύμα συνεργασίας μεταξύ εργοδότη και υπεύθυνου διαχείρισης προσωπικών δεδομένων (CDPO)
  3. Να επεξηγούν σωστά στον εργοδότη και στο προσωπικό της επιχείρησης τις πρόνοιες του Κανονισμού Προσωπικών Δεδομένων

(σε επίπεδο Στάσεων)

1. Να συνεργάζονται με αποτελεσματικότητα για την έγκαιρη υιοθέτηση νόμιμων μέτρων που απορρέουν από τον Κανονισμό
  2. Να αντικρούουν με επιτυχία τα επιχειρήματα της άλλης πλευράς κατά τη διάρκεια των συζητήσεων για να επιλύνονται τα οποιαδήποτε θέματα.

Εκπαιδεύτρια:

Η κα Ροδούλα Φιλίππου είναι κάτοχος Πτυχίου Πολιτικών Επιστημών & Δημόσιας Διοίκησης του Εθνικού & Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, και επίσης κάτοχος  δεύτερου Πτυχίου Νομικής και άλλων σχετικών Διπλωμάτων και Πιστοποιητικών Επαγγελματικής Κατάρτισης.

Τα τελευταία χρόνια απασχολείται στον τομέα της Εκπαίδευσης και των Συμβουλευτικών Υπηρεσιών,  με πολυετή πείρα σε θέματα Οργάνωσης και Διοίκησης Προσωπικού, Εργασιακών Σχέσεων,  Γενικά Θέματα Ασφάλειας και Υγείας στο χώρο εργασίας, Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων και άλλα θέματα Νομικής Φύσης.

Είναι Πιστοποιημένη Εκπαιδευτής Επαγγελματικής Κατάρτισης – Επίπεδο 5 από την ΑνΑΔ από το 2021.

Έχει περισσότερες από 1600 ώρες εκπαίδευσης προσωπικού σε ανάλογα εκπαιδευτικά προγράμματα.

Πληροφορίες και Εγγραφές:

www.training.kes.ac.cy     Τηλ: 22875363    Φαξ: 22756562      Email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.