Mindfull Stress 1920x445

• Ώρες εφαρμογής: 08.30 – 16.30         Διάρκεια: 7 ώρες

• Γλώσσα διδασκαλίας: Ελληνικά          Τοποθεσία: KES College, Λευκωσία

• Πληρωτέο ποσό για επιχειρήσεις που δικαιούνται επιχορήγηση από την ΑνΑΔ: €140

• Επιχορήγηση ΑνΑΔ: €140                   • Κόστος χωρίς την επιχορήγηση της ΑνΑΔ: €280

• Ελάχιστος αριθμός θέσεων: 6           • Μέθοδος Κατάρτισης: κατά πρόσωπο εκπαίδευση

Το εργασιακό άγχος κοστίζει ακριβά, αφού επηρεάζει την απόδοση των εργαζομένων και οδηγεί σε απουσίες από την εργασία. Σύμφωνα με το Τμήμα Επιθεώρησης Εργασίας, αποτελεί τον δεύτερο παράγοντα απουσίας των εργαζομένων από τη δουλειά τους. Αποτελεί επιτακτική ανάγκη η διερεύνηση και διαχείριση του άγχους τόσο σε ατομικό όσο και σε εταιρικό επίπεδο.

Το πρόγραμμα αφορά όλα τα επαγγέλματα σε όλα τα ιεραρχικά επίπεδα σε όλα τα τμήματα της επιχείρησης όπως Γραφειακό και Γραμματειακό Προσωπικό, Προσωπικό Λογιστηρίου, Υποδοχής, Αποθήκης καθώς και τους Υπεύθυνους και το Εποπτικό Προσωπικό των Τμημάτων, Πωλητές, Λειτουργούς Ανθρωπίνου Δυναμικού, Διευθυντικό προσωπικό.

Σε επίπεδο γνώσεων:

1. Περιγράφουν το ‘τι εστί άγχος’: πως και γιατί εκδηλώνεται.
2. Απαριθμούν τις βασικές λειτουργίες του εγκεφάλου ως εργαλείο.
3. Κατονομάζουν τις επιπτώσεις του άγχους τόσο σε προσωπικό επίπεδο όσο σε εταιρικό επίπεδο.

Σε επίπεδο δεξιοτήτων:

1. Εκτελούν αναστοχασμό της επίδοσης τους (τόσο στη διαχείριση του άγχους όσο και στην εργασιακή απόδοση) ως διαμορφωτική αξιολόγηση.
2. Επιδεικνύουν γνώση των στρεσογόνων παραγόντων για να είναι έτοιμοι να τα αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία.
3. Αναπτύσσουν υγιείς μηχανισμούς αντιμετώπισης του άγχους.
4. Εντοπίζουν ενδεχόμενα στρεσογόνα γεγονότα με ενσυνειδητότητα.
5. Επιλέγουν τον τρόπο αντίδρασης τους εν όψει του στρες, για τη βέλτιστη διαχείριση του.
6. Διαχειρίζονται αποτελεσματικά τον εγκέφαλο, το σώμα και τη συνειδητότητα σε στιγμές άγχους.

Σε επίπεδο στάσεων:

1. Αντικρούουν το άγχος διατηρώντας επίγνωση της κατάστασης, με ευστοχία και ετοιμότητα.
2. Δικαιολογούν το άγχος ως εκδήλωση του μηχανισμού επιβίωσης.
3. Συνεργάζονται αποτελεσματικότερα με τους συναδέλφους, πελάτες και λοιπό προσωπικό αξιοποιώντας την αυξημένη τους ενσυνειδητότητα.

Περιεχόμενο προγράμματος:

Mindfulness (Ενσυνειδητότητα)

• Ορισμός του Mindfulness
• Οφέλη της ενσυνειδητότητας σε ατομικό και εταιρικό επίπεδο
• Πρακτικές ασκήσεις ενσυνειδητότητας
• Οι βασικές λειτουργίες του νου ως εργαλείο

Άγχος

• Άγχος στην εργασία
• Ψυχοσωματικές εκδηλώσεις του άγχους
• Άμεσες και έμμεσες επιπτώσεις του άγχους στην εταιρεία
• Αυτοαξιόλογηση
• “Δύσκολα” συναισθήματα
• Στρεσογόνοι παράγοντες
• Πρόληψη και αντιμετώπιση του άγχους

Ενσυνείδητη διαχείριση άγχους

• Η επίγνωση του άγχους.
• Πρόβλεψη στρεσογόνων γεγονότων
• Σωστή αξιοποίηση χρόνου
• Η εργασιακή άπνοια
• Ασκήσεις ενσυνειδητότητας
• Το “Εγώ” και το άγχος
• Δύσκολοι άνθρωποι
• Στοχοθέτηση

Η Αναστασία Χαρίτου κατέχει πτυχία Μάρκετινγκ και Επιχειρηματικότητας από το Πανεπιστήμιο της Αριζόνας των ΗΠΑ. Είναι πιστοποιημένη Εκπαιδεύτρια του Mindfulness και της προσωπικής ανάπτυξης. Είναι εισηγήτρια
σεμιναρίων, βιωματικών εργαστηρίων και συνεδρίων. Είναι πιστοποιημένη εκπαιδεύτρια της ΑΝΑΔ στον τομέα της Εκπαίδευσης Ενηλίκων.

Εργάστηκε για αρκετά χρόνια ως Εκπαιδεύτρια Μάρκετινγκ και Διοίκησης στο Queensland International Institute και ως Εκπαιδεύτρια Soft Skills σε προγράμματα της Αυστραλιανής Κυβέρνησης. Τα τελευταία χρόνια εκπαιδεύει
υπαλλήλους, στελέχη και ηγέτες στο Mindfulness για διαχείριση του άγχους με στόχο την υψηλή απόδοση και παραγωγικότητα.

www.training.kes.ac.cy    Τηλ: 22875363    Φαξ: 22756562     Email:Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Με τη λήξη του προγράμματος θα απονεμηθεί από το ΚΕΚ KES College Πιστοποιητικό Κατάρτισης σε όσους συμμετέχοντες ολοκληρώσουν με επιτυχία το πρόγραμμα.